Skip to main content

Přímořská chorvatská města jsou obecně docela známá, mnohá z nich není potřeba nijak zvlášť představovat. Lze ale totéž říct například o Slavonii, nížinaté oblasti na východě země? Pojďte nakouknout do východního Chorvatska, a to až k srbským hranicím, kde leží město Vukovar. To je dnes známé především jako symbol války, která se zde odehrávala v 90. letech minulého století.

Červené ohraničení nad černou šipkou znázorňuje polohu Vukovaru na mapě (zdroj: Mapy Google).
Zdroj: Mapy Google.

 

Vukovar jsem navštívil v rámci cestování po severu Chorvatska v dubnu letošního roku. Byl jsem si moc dobře vědom toho, že to není typické „turistické lákadlo“, přesto se jedná o místo, o kterém dost možná většina z vás už někdy slyšela. O Chorvatech nemluvě, pro ně jde o symbol vzdoru a hrdinství vlastního národa, ale především smutnou připomínku války za nezávislost, kterou Chorvaté označují jako Domovinski rat (v překladu do češtiny vlastenecká válka).

Do Vukovaru se pohodlně dostanete například i autobusem z Osijeku, největšího slavonského města a zároveň čtvrtého největšího v Chorvatsku, vzdáleného cca 40 km. Blízko Osijeku (a tudíž i poměrně nedaleko Vukovaru) se navíc nachází přírodní rezervace Kopački rit, takže pokud byste měli pocit, že se vám cesta do této odlehlejší části Chorvatska příliš nevyplatí, můžete návštěvu Vukovaru jako já spojit s cestou po dalších zajímavostech v okolí. Jsem přesvědčený o tom, že by (nejen) milovníci Chorvatska měli o tomto místě alespoň něco málo vědět.

Dějiště tvrdých bojů

Barokní město leží na břehu Dunaje, který tvoří část hranice mezi Chorvatskem a Srbskem. Rozpad Jugoslávie počátkem 90. let provázel krvavý konflikt, který byl v Chorvatsku a Bosně ukončen v roce 1995. Před válkou byl Vukovar prosperujícím průmyslovým městem. Již na podzim roku 1991 se jugoslávské armádě po přibližně dvou měsících obléhání města podařilo Vukovar definitivně dobýt – stalo se tak 18. listopadu, tento den si Chorvaté připomínají jako Den památky obětí občanské války a Den památky obětí Vukovaru a Škabrnje. Dříve vyspělé město bylo prakticky celé srovnáno se zemí, do rukou Chorvatska se oficiálně vrátilo v roce 1998.

Pokud to na vás zatím působí jako pochmurný výklad historie, tak věřte, že vás rozhodně nechci odradit. Minulost však přepsat nelze a v případě Vukovaru se do současnosti promítá více než u kteréhokoliv jiného chorvatského města. Téma války je obecně velmi citlivé a v tomto prostředí i stále poměrně dost čerstvé, proto myslím, že je tento velmi stručný nástin toho, co se vlastně dělo, tak akorát.

Nemusíte se ani bát, že bych vás snad lákal k cestě na nevábně vypadající místo, spousta budov byla od konce války pochopitelně opravena, za zhlédnutí stojí mimo jiné barokní centrum města, nicméně stopy po válce jsou ve Vukovaru patrné dodnes.

Vukovar (zdroj: vlastní).
Vukovar (zdroj: vlastní).

 

Zajímavosti v čele s vodárenskou věží

Pro návštěvníky je po rozsáhlé rekonstrukci již zpřístupněn zámek Eltz, který pochází z 18. století a v němž je v současnosti umístěno městské muzeum. Přibližně 3,5 km od města se pak nachází válečný hřbitov s jedním z největších masových hrobů, které v Evropě vznikly od druhé světové války.

Ovšem nejznámějším objektem ve městě a zároveň hlavním symbolem občanské války v Chorvatsku je 50 metrů vysoká vodárenská věž, která je přeživším svědkem těchto událostí. Důkazem jsou stopy po kulkách po celé věži, zasáhlo ji více než 600 střel, přesto se nezřítila. V roce 2016 byla navíc zahájena peněžní sbírka s cílem věž obnovit a zakonzervovat jako jakýsi pomník. Samotné práce na obnově vodojemu započaly o rok později.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Musím se přiznat, že mě docela překvapil počet lidí majících zájem o vstup na věž. Nešlo o nějaký nával, ale při kupování vstupenek, procházce na vrcholu věže i následném odchodu jsem potkával další a další návštěvníky.

Zdroj: vlastní.

 

Co se týče vstupného, myslel jsem, že bude trochu nižší (podrobný ceník zde), každopádně si můžete vybrat podle toho, jestli se nahoru chcete nechat dopravit výtahem, nebo vyjdete po schodech. Aktuální cena vstupenky pro dospělou osobu (stav k listopadu 2022) je následující:

  • chůze po schodech – 55 kn (7,30 €),
  • jízda výtahem – 65 kn (8,63 €).

Pokud zvolíte první možnost, čeká na vás celkem 191 schodů.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Nahoře jsou k dispozici informační obrazovky, po plošině pak můžete vyjít na úplný vrchol věže a kochat se výhledem na město a Dunaj.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Zde navíc po celém obvodu najdete abecedně seřazený seznam dárců podílejících se na obnově vodojemu. Obsahuje 6 989 jmen a názvů (fyzické a právnické osoby). Celý seznam tvoří kružnici, která má symbolizovat nekonečno.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Pohled na město skrze jednu z děr ve věži (zdroj: vlastní).

 

Výhled z vodárenské věže opravdu stojí za to. Díky své mohutnosti je navíc viditelná už z dálky, kdy společně s opravenými domy nabízí zajímavou podívanou. Ve stejném okamžiku totiž koukáte na znovuzrozený Vukovar i jeho temnou a smutnou minulost.

Zdroj: vlastní.

 

Co si myslíte vy, stojí Vukovar za návštěvu? Budu rád, když mi dáte vědět, jak na vás město působí a jestli jste tu už někdy byli.

Zároveň se chci omluvit za dlouhou odmlku a pozvat vás i na svůj instagram (https://www.instagram.com/zturistykroatistou/), kde jsem mnohem aktivnější a kde najdete spoustu fotek a zajímavosti z mých cest nejen po Chorvatsku, ale i dalších balkánských zemích. Budu se na vás těšit. 😊

 

 

Zdroje:

ABRAHAM, Rudolf. Chorvatsko: Velký průvodce National Geographic. Brno: Computer Press, 2012.

https://turizamvukovar.hr/

https://vukovarskivodotoranj.hr/