Skip to main content

Rádi v Chorvatsku poznáváte nová místa, dokonce i ta, která nejsou úplně typická pro letní dovolenou u moře? Pak pro vás dnes mám jeden tip. Jde o trošku jiné Chorvatsko, než jsme zvyklí, ale možná právě proto je o to kouzelnější.

Zavedu vás do mikroregionu Gorski kotar, o kterém jsem se v krátkosti zmiňoval i v jednom z dílů cyklu Není hrana jako hrana aneb Česko-chorvatská nedorozumění na tomto odkaze. Najdete ho ve vnitrozemí, v blízkosti Záhřebu a Rijeky, tím pádem i slovinských hranic. Jde o hornatou, lesnatou, řídce osídlenou oblast, která bývá nazývána „zelenými plícemi Chorvatska“.

V tomto regionu najdete mimo jiné i jeden z osmi chorvatských národních parků – Risnjak. Rád bych vám však ukázal jiné místo. Nejde sice o úplně obvyklý cíl výletníků, avšak právě díky tomu máte jedinečnou příležitost uniknout zástupu turistů, které v této době chorvatské pobřeží hostí ve velkém. Na mysli mám největší sídlo regionu Gorski kotar – horské městečko Delnice.

Zdroj: Mapy Google.
Zdroj: Mapy Google.

 

Předem upozorňuju na to, že zde nenajdete žádnou světově známou památku ani nic „převratného“. A to je paradoxně asi ten důvod, proč se mi tu tak líbilo. Vždycky tvrdím, že je Chorvatsko z hlediska památek a přírodních krás mimořádně bohaté a že opravdu stojí za to. (A neříkám to jako nějaký obyčejný propagátor této země, nýbrž z vlastní zkušenosti, protože už jsem prakticky všechna významná města a místa od severu až po jih měl tu čest navštívit.)

O to víc si pak ale užívám chvíli, kdy můžu zpomalit a jen tak si vychutnávat okolí, aniž bych měl strach, že nestihnu zhlédnout vše, co dané místo nabízí a co nechci, aby mi uniklo. (A přiznám se, že takových chvilek na svých cestách moc nezažívám. 😊)

Zhruba pětitisícové Delnice nabízejí trochu jinou atmosféru, než znáte z přímořských měst, a také možnost více se vmísit mezi místní. Když se podíváte na internetu na fotky, tak v zimním období jsou Delnice pod vrstvou sněhu opravdu nádherné. Já je navštívil v dubnu, a protože počasí vyšlo na jedničku, byl jsem nadšený. Pokud cestujete bez auta, tak např. z Rijeky se sem přímým spojem dostanete za pouhých 45 minut. Za sebe můžu říct, že si Delnice zaslouží pozornost. Vyčleňte si půlden, přijeďte a prostě jen relaxujte.

Přestože jde o vcelku malé město, stanoviště autobusů je zde přehledné (zdroj: vlastní).
Zdroj: vlastní.

 

Téměř hned na začátku městečka se nachází malinká zoo. Jde o oplocený prostor, kde žije lesní zvěř. Žádné vstupné pochopitelně neplatíte.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
K vrchnímu okraji zoo (po levé straně) vede schodiště (zdroj: vlastní).
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Jakmile vyjdete schodiště vedoucí podél zoo, hned po pravé straně najdete penzion Lovački, který vřele doporučuju. Najíst se zde můžete, i když v penzionu nejste ubytovaní. A jelikož jsou specialitou tohoto horského regionu zvěřina, lesní ovoce a různé houby, nezapomeňte tuto místní kuchyni vyzkoušet. Můj steak ze zvěřiny s omáčkou z lesního ovoce byl naprosto boží.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Po vydatném obědě si můžete dát pauzu na lavičce v místním parku a užívat si čerstvého vzduchu.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

A poté, co naberete síly, se vydejte na procházku po městečku.

Pokud sem jako já zavítáte v období Velikonoc, narazíte i na tematickou výzdobu (zdroj: vlastní).
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Po zhruba 25 minutách chůze dojdete na jeho okraj, kde na vás čeká další moc pěkné místo jako stvořené k odpočinku – výletní místo u potoka. Autem se sem dopravíte během pár minut.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Vyberte si jednu z laviček, kochejte se místní přírodou a nenechte se ničím a nikým rušit. Ideální místo třeba i na piknik.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Pokud byste se chtěli vydat na túru a užít si místní přírodu ještě víc, možnosti tu rozhodně jsou. Co vše můžete v blízkém okolí podniknout, zjistíte na https://www.visitdelnice.hr/.

Už jste někdy navštívili Gorski kotar? Tipy na další zajímavá místa po celém Chorvatsku najdete na mém instagramu: https://www.instagram.com/zturistykroatistou/. Vyhledejte si mě a buďte Chorvatsku nablízku, i když zrovna nejste na cestách. 😊