Skip to main content

Zatímco v uplynulých článcích jsme se věnovali konkrétním chorvatským slovíčkům, která mnohdy neznamenají to, co nás při pohledu na ně napadne jako první, dnes uděláme výjimku. Jak jste se už mohli na vlastní kůži přesvědčit, vzájemná blízkost chorvatštiny a češtiny mnohdy dokáže potrápit a tzv. házet klacky pod nohy. Ačkoliv je způsob, jakým se tímto „trápením“ zabýváme, poněkud snesitelnější a zábavnější (alespoň doufám 😊), je občas prostě potřeba si od získávání nových vědomostí odpočinout. A právě teď je ten nejlepší čas.

Přestože mnozí do Chorvatska vyráží v letních měsících za účelem stoprocentního odpočinku, je dost pravděpodobné (zvláště jedete-li na delší dobu), že po určitém čase zatouží po nějakém tom zpestření i ten nejzarytější plážový povaleč. (A to bez urážky, sám jsem této sympatické činnosti velkým fanouškem a aktivním provozovatelem.) V takovém případě přichází na řadu poznávání okolí, ale třeba i vzdálenějších míst.

Aby však tento cyklus o česko-chorvatských jazykových nedorozuměních alespoň trochu dostál svému názvu i nyní, vydáme se na místa, jejichž názvy nám připomínají česká slova. Ne vždy se jedná o úplně známá místa, to ale neznamená, že by snad se svým okolím nestála za návštěvu. A pozor: doklady s sebou! Překročíme totiž i chorvatské hranice.

1. Krk

Zdroj: Mapy Google

 

Pokud vás už omrzela pevnina a rozhodnete se vyrazit na některý z chorvatských ostrovů, nabízí se rovnou ten největší – ostrov Krk, který se nachází v Kvarnerském zálivu. Od roku 1980 je silničním mostem spojený s pevninou. Kromě opravdu hezkých pláží vás osloví také památkami a pozoruhodným kulturním dědictvím.

Navštívit můžete například historické centrum stejnojmenného města Krk, město Vrbnik na východním pobřeží ostrova a významnou oblastí je také okolí města Baška. V podlaze malého kostela sv. Lucie nedaleko města byla v roce 1851 objevena tzv. Bašská deska (Bašćanska ploča) z přelomu 11. a 12. století. Jedná se o asi nejznámější středověkou chorvatskou památku. Tato kamenná deska je široká přibližně dva metry a nese jeden z nejstarších nápisů v chorvatštině, který je napsaný v hlaholici. V současnosti se originál nachází v atriu Chorvatské akademie věd a umění v Záhřebu, v kostele je vystavena její kopie.

Město Krk (zdroj: https://croatia.hr/hr-HR/dozivljaji/kampiranje/kvarner/otok-krk
Deska z Bašky (zdroj: https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=6206)

 

2. Delnice

Zdroj: Mapy Google

 

Poměrně nedaleko Krku leží na pevnině horské městečko Delnice. Přestože jde o malé a turisticky vcelku nevýznamné místo, jde o hlavní město vnitrozemského mikroregionu Gorski kotar, který se rozkládá v blízkosti Záhřebu a Rijeky, a tudíž i slovinských hranic. Samotné město Delnice bylo za druhé světové války centrem partyzánského odporu.

Gorski kotar je hornatou a lesnatou oblastí, která bývá nazývána „zelenými plícemi Chorvatska“, a je skvělým místem pro turistiku. Za návštěvu v tomto koutě Chorvatska rozhodně stojí jeden z osmi národních parků, a sice národní park Risnjak, jemuž propůjčil jméno rys ostrovid. Na něj zde sice pravděpodobně nenarazíte (v celém Chorvatsku totiž žije údajně pouze 40–60 jedinců), na své si však díky různým typům turistických tras přijdou turisté všech úrovní zdatnosti.

Národní park Risnjak (zdroj: https://smart-travel.hr/nacionalni-park-risnjak-2/)

 

3. Kopački rit

Zdroj: Mapy Google

 

A v horní části Chorvatska ještě nějakou chvíli zůstaneme. Ve Slavonii (nížinatá oblast ve východním Chorvatsku) se blízko hranic se Srbskem rozprostírá přírodní rezervace Kopački rit. Chorvatům už samotný název napovídá, že se jedná o močály (chorvatské slovíčko rit kromě nelichotivého označení pro zadní část těla znamená také močál).

Zdroj: https://apartmancorina.com/kopacki-rit/

 

Tyto pozoruhodné močály se táhnou v záplavové planině na soutoku Dunaje a Drávy. Kromě kanálů a jezer zahrnují také rozsáhlé lány rákosu a zalesněné oblasti a od jara až do půlky léta bývají v celém parku záplavy. V oblasti bylo zaznamenáno až 300 druhů ptáků, z nichž přibližně polovina tento přírodní park obývá trvale nebo jej pravidelně navštěvuje (za zmínku stojí např. volavka popelavá, červená a bílá, čáp černý, orel mořský či kolonie kormoránů).

4. Tovarnik

Zdroj: Mapy Google

 

Přibližně 70 kilometrů jihovýchodně od rezervace Kopački rit leží město Tovarnik s necelými třemi tisíci obyvateli. V obci se nachází rodný dům Antuna Gustava Matoše, významného představitele chorvatské moderny, a muzeum, které je tomuto spisovateli věnované. Tovarnik je zároveň strategickým místem, budete-li pokračovat vlakem do Srbska, je totiž poslední chorvatskou zastávkou na železniční trati ze Záhřebu do Bělehradu.

V souvislosti se Slavonií ještě malá odbočka. Pokud někdy v komunikaci s Chorvaty narazíte na následující přídavná jména, dejte si pozor na jejich význam, jsou totiž lehce zaměnitelná:

slavonski = slavonský,

slavenski = slovanský,

slovenski = slovinský X slovački = slovenský (a s nimi související Slovenka = Slovinka a Slovakinja = Slovenka).

5. Mura

Zdroj: https://ruralhubs.net/2019/11/05/ruralni-hubovi-u-medimurju/

 

Spíše jako takovým doplněním našeho seznamu míst, jejichž názvy jsou podobné českým slovům, je řeka Mura na severu Chorvatska. Ta tvoří část hranice mezi Chorvatskem a Maďarskem.

6. Klek

Zdroj: Mapy Google

 

Ze severu se nyní přesuneme rovnou do jižní Dalmácie, konkrétně do Kleku. Toto malé letovisko, které leží asi 70 kilometrů severozápadně od Dubrovníku, na severozápadním pobřeží zálivu Klek–Neum, je jako stvořené ke strávení klidné dovolené, případně alespoň jednodennímu slunění na některé z místních pláží.

Zdroj: http://www.ubytovani-chorvatska.cz/apartmany-klek

 

Z Kleku se lze vydat také do Neumu, jediného přímořského letoviska na území Bosny a Hercegoviny, které je vzdálené pouze šest kilometrů směrem na jih. Oblast Kleku je však nyní důležitá i z jiného důvodu – koncem července tohoto roku došlo k dlouho očekávanému sjednocení chorvatského území, které je na pevnině úzkým koridorem v okolí Neumu rozdělené na dvě části.

Zdroj: https://www.poslovni.hr/hrvatska/kinezi-ce-traziti-jos-450-milijuna-kuna-za-peljeski-most-4307360

 

Tento tzv. Pelješki most, které je dlouhý bezmála 2,5 kilometru, nově umožní cestu až na samotný jih Chorvatska bez nutnosti tranzitu přes bosenské území. Most spojuje města Brijesta na poloostrově Pelješac a Komarna kousek od Kleku. První auta by se měla po mostě projet na jaře roku 2022.

7. Travnik

Zdroj: Mapy Google

 

Hned v úvodu jsem slíbil, že se podíváme i za chorvatské hranice, a svůj slib plánuju dodržet. Nakoukneme do země, o které jsme se už před chvílí zmínili – do Bosny. V centrální části Bosny a Hercegoviny se totiž nachází zajímavé, asi patnáctitisícové historické město Travnik. Díky historickému centru z 15. století je Travnik poměrně častým cílem turistů. Mezi památky města se řadí především mnohé mešity a orientální domy, které připomínají období turecké nadvlády (sídlili zde také turečtí vezíři).

Zdroj: https://theculturetrip.com/europe/bosnia-herzegovina/articles/top-things-to-see-and-do-in-travnik-bosnia/

 

Ve městě se nachází také rodný dům Iva Andriće, jediného držitele Nobelovy ceny za literaturu v jihoslovanském prostoru (1961), který do prostředí Travniku zasadil i děj jednoho ze svých významných románů (Travnická kronika – román byl přeložen i do češtiny).

8. Drina

A fakt, že i tato země sousedící s naším milovaným Chorvatskem stojí za návštěvu, potvrzují i jiná zajímavá místa a přírodní krásy Bosny. K nim patří například i 346 km dlouhá řeka Drina, která představuje i část hranice mezi Bosnou a Srbskem.

Most přes Drinu ve městě Višegrad (zdroj: https://visegradturizam.com/ci/atrakcije/na-drini-cuprija/)

 

Znali jste všechna místa, nebo je pro vás některé novinkou? Pokud vás některé oslovilo natolik, že už plánujete jeho návštěvu, a máte v úmyslu se trochu zdržet, můžete se rovnou porozhlédnout po ubytování, třeba na http://www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz.

Máte Chorvatsko rádi a chcete ho mít pořád nablízku, i když zrovna nemáte příležitost vycestovat? Chcete ho zažít i jinak než jen jako místo pro letní dovolenou u moře? Sledujte můj profil na instagramu: @zturistykroatistou. Dostanete se tak na místa, kde jste ještě nebyli. A nejen to!😊

 

Zdroje:
ABRAHAM, Rudolf. Chorvatsko: Velký průvodce National Geographic. Brno: Computer Press, 2012.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tovarnik
https://cs.wikipedia.org/wiki/Travnik
https://www.chorvatsko.cz/jidal/klek.html
https://www.slobodnaevropa.org/a/pelje%C5%A1ki-most-postavljen-poslednji-segment/31382713.html
www.enciklopedija.hr