Dnešní výlet bude nenáročný. Tedy docela. Zajedeme se podívat až do jižní Dalmácie, konkrétně na Pelješac. Hned zkraje poloostrova, necelých 60 km severně od Dubrovníku, se totiž nachází Ston. Malé městečko, avšak významné.
Zdroj: Mapy Google.
Zdroj: Mapy Google.
Mým cílem byl Ston už poměrně dlouho, jenže pro člověka, který neřídí, není doprava zas tak jednoduchá, zvlášť když vám jízdní řád místní dopravy časově úplně nehraje do karet a nechcete na místě nocovat. Přímo do Stonu z Makarské riviéry žádný autobus nemířil (mnohem lepší je to v případě spojů z Dubrovníku), jedinou šancí tak bylo vystoupit u asi 7 kilometrů vzdálené vesnice Zaton Doli a naplánovat zbytek cesty, kdy návštěvu tohoto místa mohl vyřešit jedině taxík. Najít taxikáře v této oblasti také nebylo úplně snadné, ale nakonec se povedlo. A ani peněženka tolik neplakala.
A tak jsem se jednoho (bohužel trochu bouřkového) říjnového odpoledne roku 2020 konečně ocitl ve Stonu. Abych byl úplně přesný, tak v Malém Stonu. Ston jako takový se totiž dělí na Malý na severu a Velký na jihu, přičemž právě tomu jižnímu se často říká pouze Ston. A čím je tedy tato oblast tak důležitá?
Hned třemi věcmi. Malý Ston se proslavil svými ústřicemi, které jsou mnohými znalci oceňovány jako nejlepší v celém Chorvatsku. Pěstují se v mělkých mořských polích v Malostonském zálivu. Ochutnat tuto místní specialitu je vlastně povinnost, kterou jsem si splnil i já, a to v jedné z místních restaurací.
Zdroj: vlastní.
Ústřice jsou nejchutnější v březnu, kdy se také konají tzv. Dny malostonských ústřic, v rámci nichž místní pěstitelé mušlí na nábřeží v Malém Stonu prezentují své produkty. Poslední dva roky byla tato událost z důvodu pandemie bohužel zrušena.
Ston je zároveň vedle Pagu a Ninu známý těžbou soli. A právě stonské saliny jsou nejstarší v Evropě. Na rozlehlých stonských solných pánvích se sůl sbírá vždy od července do září. Saliny ve Velkém Stonu jsou otevřené i pro veřejnost a samozřejmostí je možnost si sůl koupit.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Třetím poznávacím znamením a dominantou Stonu jsou ohromné středověké hradby, které spojují Malý a Velký Ston. Tehdejší Dubrovnická republika tuto monumentální soustavu opevnění vybudovala mezi 14. a 16. stoletím. Důvodem pro výstavbu hradeb byla mimo jiné ochrana solných pánví, které výrazně přispívaly do pokladny této středověké republiky.
Se svojí délkou úctyhodných 5,5 km představují vedle Velké čínské zdi jeden z nejdelších dochovaných obranných systémů na světě. Dodnes stojí i 20 ze zhruba 40 původních věží a několik pevností. Vstup na hradby se nachází ve Velkém, ale i Malém Stonu, odkud jsem na ně vystoupal i já. A musím říct, že zážitek je to opravdu skvělý. Přístupné jsou celoročně a vstupenka dospělou osobu vyjde na zhruba 70 kun. Doporučuju vždy sledovat internetové stránky općiny Ston, kde najdete veškeré potřebné informace.
Fanoušci sportu a jedinečných zážitků se mohou také zúčastnit každoročního běžeckého závodu s názvem Ston Wall Marathon, část trasy vede právě přes slavné stonské hradby.
Zdroj: https://www.ston.hr/?l=hr&ispis=staticna&id=58&iskljuci=da
Mali Ston (zdroj: vlastní).
Cesta ke vstupu na stonské hradby z Malého Stonu (zdroj: vlastní).
Cesta ke vstupu na stonské hradby z Malého Stonu (zdroj: vlastní).
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Výhled na opevnění si můžete vychutnávat i při posezení na zahrádce některé z místních restaurací (zdroj: vlastní).
Ston je místem, které opravdu stojí za návštěvu (zdroj: vlastní).
A jak jste na tom se Stonem vy? Už jste ho zařadili na svůj seznam navštívených míst, nebo se ho teprve chystáte „dobýt“? 😊 Jestliže jste příznivci větších výletů a chtěli byste prozkoumat i jiná zákoutí poloostrova, doporučuji si v okolí sehnat ubytování, kouknout můžete třeba na http://www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz.
Máte rádi Chorvatsko a baví vás ho poznávat i z pohodlí domova? Sledujte můj instagram, kde najdete super místa a další zajímavosti: https://www.instagram.com/zturistykroatistou/.
Zdroje:
ABRAHAM, Rudolf. Chorvatsko: Velký průvodce National Geographic. Brno: Computer Press, 2012.