Skip to main content

V Chorvatsku už jsem navštívil docela dost míst, proto jsem poměrně dlouho přemýšlel nad tím, kterým z nich začít. Je snad nějaké opravdu nejhezčí, nejlepší, které prostě nemá konkurenci? Není. Těch míst, která stojí za návštěvu, je hodně. Ale jelikož nám nyní chybí léto a trápí nás nedostatek slunce, zajedeme se podívat na místo, kde je ho z celého Chorvatska statisticky nejvíce – na Hvar.

Údajně až 2 718 hodin slunečního svitu ročně, průměrná lednová teplota 9 stupňů, v červenci přibližně 25. Není divu, že je středodalmatský Hvar oblíbeným místem turistů nejen v létě, ale i po ukončení sezony. (Mimochodem město Hvar v roce 2018 oslavilo už 150 let organizovaného cestovního ruchu!)

Tento čtvrtý největší ostrov Chorvatska se stal cílem mé cesty hned dvakrát – v roce 2017 a o rok později, pokaždé v říjnu, tedy prakticky již po sezoně. Na pomyslný seznam navštívených míst tak přibyl Stari Grad a stejnojmenné město Hvar. Ani v jednom případě nelze říct, že by se města tou dobou „prohýbala“ pod náporem turistů, ale přinejmenším ve Hvaru rozhodně nebylo ani pusto a prázdno. Tedy naprosto ideální období pro zhlédnutí památek a případné koupání během slunečného dne, pokud vás neláká přehnané vedro a početné skupiny turistů.

Doprava

Na Hvar se pohodlně dostanete lodí ze Splitu. Cesta do města Stari Grad trvá dvě hodiny, plavba do Hvaru zabere přibližně polovinu tohoto času. Já osobně sice cestuji bez auta, ale konkrétně do Stari Gradu vás s ním trajekt přepraví.

Zdroj: Mapy Google.

 

Pokud vyrazíte mimo sezonu, počítejte s tím, že plavební řád bude poněkud chudší, a nemusíte tak vždy najít vhodné spojení, díky němuž by se vám na pevninu podařilo vrátit ještě tentýž den. Mně se to v obou případech naštěstí povedlo, ale pokud byste tu kliku neměli nebo se sami rádi zdržíte, doporučuji si předem sehnat ubytování. Kouknout můžete třeba na http://www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz. Další možností je například portál Airbnb, kde není problém za dobrou cenu sehnat ubytko i na pouhou jednu noc, navíc v bytě, který budete mít celý pro sebe.

Veškeré informace ohledně lodní přepravy včetně cen pak najdete na stránkách společnosti JadrolinijaJeden osobní tip: vždy koukejte i na https://www.krilo.hr/. Ceny jsou sice vyšší (někdy i o dost), ovšem cesta katamaránem je nejen rychlá, ale především frekvence spojů je poměrně značná – konkrétně při cestě do města Hvar jsem si rád připlatil, protože jsem se odpoledne pohodlně vrátil zpátky do Splitu a nemusel na ostrově přespávat.

Stari Grad – první setkání s ostrovem

I když je Stari Grad vcelku rušným místem, turistů sem jezdí méně než do města Hvar. Bylo to poznat i v říjnu 2017 – sem tam nějaký turista a poloprázdné kavárny a restaurace. Tak akorát na to, abyste se neztratili v davu, ale abyste zároveň nepůsobili jako jediný zdejší přeživší.

O osobitém a trochu svérázném humoru a „umělecké tvorbě“ vás místní přesvědčí hned v prvních minutách návštěvy města, kousek od přístaviště. Překlad nejspíš netřeba. 😊 (Zdroj: vlastní.)
Zdroj: vlastní.

 

Do centra města se od přístaviště dostanete pěšky za cca 20 minut.

Zdroj: vlastní.

 

Nejznámějším místem k návštěvě je zde Tvrdalj, opevněný palác a letní sídlo významného chorvatského renesančního básníka Petra Hektoroviće. Palác pochází z roku 1520 a jde o opravdu nádherné místo, jehož chloubou je vnitřní nádvoří s jezírkem a zahrada obehnaná zdí. Samotné jezírko je obklopené nápisy na stěnách, které pochází z Hektorovićovy poezie. Díky propojení s mořem do něj připlouvají ryby.

Zdroj: vlastní.

 

Návštěva opravdu stojí za to. Vstup je zpoplatněný, raději si ale na internetu předem ověřte otevírací dobu. Stejně jako mně by se vám totiž mohlo stát, že zcela náhodně přijdete minutu před zavřením. U vchodu však měli pochopení pro mou jednodenní návštěvu města, a tak se mi povedlo dovnitř dostat i po konci oficiální otevírací doby.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Stari Grad zdobí také několik kostelů.

Zdroj: vlastní.

 

Pokud si z centra vyrazíte za město, po asi 15 minutách chůze se budete moci začít kochat pohledem na jednu z chorvatských památek, kterou najdete na seznamu UNESCO. Východně od Stari Gradu se totiž rozprostírá tzv. Starogradsko polje. Jde o unikátní zemědělskou oblast, jejíž parcelace se ve své podstatě dochovala dodnes, tj. celých 2 400 let od svého vzniku, přičemž jednotlivé parcely jsou od sebe oddělené suchými kamennými zídkami. Jedna z nejúrodnějších oblastí ve Středomoří tak dodnes poskytuje přehled o tom, jak zde Řekové v dávných dobách využívali půdu.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Město Hvar

Jestli vás Stari Grad alespoň trochu zaujal, u Hvaru tomu nebude jinak. Město se nezapře benátským vlivem. Pokud byste ho chtěli navštívit v průběhu hlavní sezony, rozhodně si ubytování naplánujte včas, hosté si ho prý rezervují i měsíce dopředu.

Centrálním prostranstvím je náměstí Svatého Štěpána, které je údajně největším v celé Dalmácii. Stojí na něm katedrála sv. Štěpána z přelomu 16. a 17. století. Průčelí a zvonice představují asi nejvýraznější dominanty města.

Zdroj: vlastní.

 

A hned na rohu náměstí u nábřeží stojí Arsenal (vystavěný jako loděnice). Opravdovou perlou je pak divadlo postavené roku 1612 hned nad Arsenalem, které je dokonce prvním veřejným divadlem v Evropě. Po rekonstrukci bylo divadlo znovuotevřeno v květnu 2019.

Budova Arsenalu (zdroj: vlastní).
Vnitřní prostor hvarského divadla (zdroj: https://morski.hr/2021/05/06/hvarsko-kazaliste-se-otvara-za-posjetitelje/).

 

Chcete-li vidět Hvar trochu z výšky, určitě doporučuji vystoupat po vcelku nenáročné stezce k pevnosti Španjola z 16. století. I zde sice zaplatíte vstupné, odměnou vám však bude moc pěkný výhled na město z věží pevnosti. Pod kamenným schodištěm jsou veřejnosti přístupné i kobky.

Nábřeží s pevností Španjola nad městem (zdroj: vlastní).
Stezka k pevnosti (zdroj: vlastní).
Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Pokud vám zbude čas, rozhodně poseďte v některé z místních kaváren nebo restaurací a ochutnejte něco z místní kuchyně. Třeba jako já – smažené kalamáry s blitvou (mangold s kousky brambor). 😊

Zdroj: vlastní.

 

A na závěr si nezapomeňte pořídit suvenýr. Tím nejtypičtějším bude např. pytlík s levandulí, která je symbolem Hvaru a kterou seženete snad u každého stánku na nábřeží, kde jich stojí hned několik.

Zdroj: vlastní.
Zdroj: vlastní.

 

Doputovali jste ve čtení až sem? Všechna čest. 😊 Chcete se kochat fotkami i z mnoha jiných chorvatských míst, než je jen Hvar? Sledujte můj profil na instagramu (https://www.instagram.com/zturistykroatistou/).

 

Zdroje:
ABRAHAM, Rudolf. Chorvatsko: Velký průvodce National Geographic. Brno: Computer Press, 2012.
https://min-kulture.gov.hr/vijesti-8/otvoreno-obnovljeno-hvarsko-kazaliste/16901
https://www.chorvatsko.cz
https://www.jadrolinija.hr